Jak wybrać meble ogrodowe?

Ogród jest świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu podczas ładnej pogody. Chcąc w pełni korzystać z wypoczynku na świeżym powietrzu, warto zakupić solidne meble ogrodowe. Będą one nie tylko świetną dekoracją, ale również umożliwią długi i komfortowy odpoczynek. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jak wybrać odpowiednie meble do ogrodu?

O czym trzeba pomyśleć przed zakupem?

Nie każde meble będą odpowiednie do wszystkich ogrodów. Przed zakupem należy zastanowić się, jakie meble będą pasowały do wielkości przestrzeni i ukształtowania terenu. Powinny być stabilne, by móc je postawić na mniej płaskiej powierzchni. W dodatku meble ogrodowe powinny pasować do reszty dekoracji. Przed zakupem warto również pomyśleć, w jakim celu będą one używane.

Proste krzesła, które będą często przenoszone, powinny być lekkie, natomiast stół do spożywania posiłków na świeżym powietrzu musi być wykonany z solidnych, trwałych materiałów. Należy zwracać uwagę na cenę mebli – często można trafić na dobre produkty w przystępnej cenie, lecz czasami bardzo niska cena może świadczyć o niezbyt wysokiej jakości. W przypadku zakupu  zapoznać się wcześniej z opiniami na ich temat.

Z jakich materiałów produkuje się meble ogrodowe?

Praktyczne meble ogrodowe produkowane są z różnych materiałów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Najpopularniejsze meble to:

  • meble drewniane – są stabilne, trwałe, ponadczasowe i cechuje je wysoka jakość, jednak są dość ciężkie i wymagają regularnej konserwacji,
  • meble wiklinowe – są lekkie i łatwe w przenoszeniu, jednak źle znoszą wilgoć,
  • meble rattanowe – mają dekoracyjny charakter, łatwo się je czyści, jednak również nie znoszą dobrze wilgoci,
  • meble z technorattanu – są odporne na działanie czynników atmosferycznych, lekkie, jednak nie składają się i przechowywanie ich po sezonie może przysparzać problemów,
  • meble plastikowe – są lekkie i tanie, jednak dość mało trwałe,
  • meble metalowe – są stabilne i trwałe, jednak mogą rdzewieć pod wpływem deszczu, ponadto są ciężkie.

Podsumowanie

Wybór mebli ogrodowych musi być uzależniony od ich przeznaczenia i gustu właściciela ogrodu. Ponadto dobrze jest wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni, jaką ma się do dyspozycji. W dodatku niektóre meble po sezonie muszą być przechowywane wewnątrz – należy oszacować, czy będzie to możliwe. Nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie meble ogrodowe są najlepsze. Najważniejsze jest zadowolenie kupującego.