Krzesła do jadalni — czym kierować się przy wyborze?

Krzesła do jadalni często sprzedawane są w salonach meblowych w zestawie razem ze stołem. Nie oznacza to jednak, że nie można samemu skomponować swojego idealnego kompletu. Wystarczy odrobina wyobraźni oraz kierowanie się podstawowymi zasadami. Krzesła do jadalni muszą być przede wszystkim wygodne, jednak wygląd też się liczy. Jak zatem wybrać idealne krzesła.

Wygoda to podstawa. Jak wybrać wygodne krzesła?

Odpowiednie krzesła do jadalni wykorzystuje się do siedzenia przy rodzinnym obiedzie lub biesiadowania ze znajomymi. W tym pierwszym przypadku może nie spędza się przy stole zbyt dużo czasu, jednak już wieczorne spotkania z bliskimi mogą trwać długimi godzinami. Dlatego tak ważna jest wygoda. Ani gospodarze, ani goście nie będą mogli skupić się na uczestniczeniu w rozmowie, jeśli siedzenie na krzesłach będzie niekomfortowe.

Kwestią, która w największym stopniu wpływa na wygodę użytkowania krzeseł do jadalni, jest ich wysokość. Prawidłowy wymiar to taki, gdy przestrzeń między siedziskiem a blatem stołu wynosi mniej więcej 30 cm. Siedzisko jednak nie powinno znajdować się wyżej niż 49 cm nad podłogą. Natomiast górna krawędź oparcia może wystawać ponad stół maksymalnie na 20 cm.

Krzesła do jadalni jako element aranżacji

Krzesła do jadali i stół to także ważne elementy aranżacji wnętrza, zwłaszcza jeśli jadalnia jest częścią pokoju dziennego. Dlatego trzeba zadbać także o ich estetyczny i stylowy wygląd. Najlepiej dobierać je do istniejącego już stylu mieszkania lub pomieszczenia. Oczywiście nie wszystkie meble muszą być w jednym kolorze, jednak warto zwrócić uwagę na to, aby wszystkie elementy ze sobą współgrały.

Krzesła drewniane czy tapicerowane?

Ważny jest także materiał krzeseł do jadalni. Przy spożywaniu posiłków — zwłaszcza jeśli w rodzinnym obiedzie uczestniczą małe dzieci – mogą zdarzyć się wypadki w postaci rozlanej zupy, soku, wina, czy kawy. Z tapicerowanych krzeseł niestety trudno jest usunąć plamy, dlatego nie będzie to optymalne rozwiązanie do jadalni.

Znacznie lepiej sprawdzą się klasyczne krzesła drewniane. Łatwo je utrzymać w czystości, a do tego można bez problemu odświeżyć ich wygląd, naprawić uszkodzenia lub pomalować na zupełnie nowy kolor. Są także bardzo uniwersalne i pasują praktycznie do każdego stylu.