Meble do kuchni

Kuchnia jako jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu powinna być nie tylko ładna ale także i praktyczna. O wygodzie korzystania z kuchni zdecydują metraż, oświetlenie, pokrycie podłogi oraz w głównej mierze meble kuchenne. Aby móc się cieszyć z praktycznej kuchni warto dobierać meble ze szczególną starannością.

Jakie meble wybrać do kuchni?

Wybierając meble do kuchni mamy trzy możliwości:

  • gotowe zestawy mebli ze sklepu
  • kuchenne meble modułowe
  • kuchenne meble produkowane na wymiar.
meble

Każdy rodzaj mebli ma swoje zalety i wady. Ostateczny wybór będzie zależeć od przeznaczenia mieszkania, metrażu kuchni oraz posiadanego budżetu. Najtańsze są gotowe zestawy meblowe, jednak sprawdzą się one tylko w dużych i standardowych kuchniach. Najwięcej trzeba zapłacić za meble kuchenne na wymiar ale jednocześnie to one dają najszersze możliwości aranżacyjne. Z kolei najbardziej kompromisowym rozwiązaniem będzie zakup mebli modułowych, gdzie za stosunkowo nieduże pieniądze klient otrzymuje funkcjonalne meble, które można dostosować do swoich potrzeb.

Jak dobrze zaprojektować meble do kuchni?

Kuchnia powinna być przede wszystkim wygodna. Wybierając meble powinniśmy postawić na takie, które będą miały odpowiednią ilość blatu roboczego i dużo miejsca do przechowywania. Niezwykle istotny będzie układ naszych mebli. Zawsze należy stosować się do zasady trójkąta roboczego w myśl, której najważniejsze sprzęty ustawione są w określonej kolejności. Chodzi tu przede wszystkim o lodówkę, zlew i kuchenkę. Gdy dobrze rozplanujemy umiejscowienie tych sprzętów ograniczymy niepotrzebne przemieszczanie się po kuchni. Jeśli chodzi o wygląd i zawartość szafek to współczesne meble kuchenne pozwalają na wybór bardzo wielu rozwiązań. Mnóstwo osób chętnie wybiera głębokie szuflady z cichym domykiem. Są one bardzo dobrym miejscem do przechowywania garnków czy talerzy. Można także wybrać szafki typu cargo, zamówić wysuwane półki na kosze z odpadami czy zdecydować się na przeszklone witryny w szafkach górnych. Gdy przestrzeń na to pozwala można ustawić sobie wyspę na środku kuchni. Z kolei w małych pomieszczeniach typu aneks, dobrze sprawdza się barek. 

Kupując meble do kuchnie warto poświęcić trochę czasu na dobranie ich wyposażenia. Projekt kuchni dobrze jest przygotować z pomocą doświadczonego pracownika, który podpowie jak wszystko rozlokować, by mieć funkcjonalną i estetyczną kuchnię.