Montaż szuflady na prowadnicy: Jak się przygotować, by nie popełnić błędu

Montaż szuflady na prowadnicach nie jest tak trudnym zadaniem, jak się często wydaje osobom bez większego doświadczenia stolarskiego. Wyposażeni w instrukcję oraz odpowiednie narzędzia, a także czas i pewną podstawową wiedzę na ten temat będziemy w stanie zamontować szufladę w biurku czy w kuchennej szafce samodzielnie.

Wybór prowadnicy do samodzielnego montażu szuflady

Jak każde przedsięwzięcie przy budowie czy remoncie, najpierw należy wybrać odpowiednią do tej pracy prowadnicę. Przede wszystkim musi ona być stabilna i odpowiednio wytrzymała na ciężar naszego komputera lub mebli. Do montażu szuflady przydadzą się prowadnice z zamkniętą konstrukcją, gdyż takie modele sprawdzą się w ten sposób najlepiej. Jeśli nie mamy możliwości wyboru w pokoju, na którym mamy zamontować szufladę, zaaranżujmy do tego odpowiednio dużą przestrzeń, aby prowadnice mogły się swobodnie poruszać. Producenci sprzedają też specjalne szuflady na prowadnice, które pozwalają na samodzielny montaż.

Narzędzia do montażu szuflady na prowadnicach

Zanim zdecydujemy się na zakup prowadnic, warto przeczytać instrukcję montażu konkretnych modeli. Znajdziemy w niej nie tylko schematy według których powinniśmy postępować, ale także potrzebne nam informacje na temat odległości montażu szuflady od ściany. Przed przystąpieniem do pracy przygotujmy również niezbędne narzędzia do montażu: śrubokręt, młotek, wkrętarkę, a także podkładki czołowe. Wszystkie te narzędzia można kupić w sklepie budowlanym lub na Allegro.

Samodzielny montaż szuflady na prowadnicach

Przy montażu niestandardowej szuflady na prowadnicach pamiętajmy o tym, żeby dopasować wielkość modelu do rozmiaru szuflady. Jeśli rozmiar nie do końca się zgadza możemy delikatnie skorygować ich długość za pomocą odpowiednich narzędzi. Całość montujemy zgodnie z zaleceniami producenta prowadnic. Pamiętajmy, aby szuflady montować w taki sposób, aby nie zostały odkształcone.

Wskazówki na koniec

Nie ulega wątpliwości, że montaż szuflady na prowadnicach to zadanie dla profesjonalistów. Jeśli jednak lubimy majsterkować, mamy czas i odpowiednie narzędzia, nic nie stoi na przeszkodzie aby zamontować je samodzielnie. Po zdobyciu pewnego doświadczenia i zrozumieniu jaką funkcję pełni każdy element będziemy w stanie samodzielnie zamontować szufladę w biurku, a efekt tej pracy da nam satysfakcję na długo.