Wybór komód według rodzaju i rozmiaru

Komoda to mebel z podłużnymi szufladami i blatem, który służy do przechowywania ubrań, bielizny i innych artykułów gospodarstwa domowego. Komoda łączy w sobie pojemność szafy z kompaktowością szuflady, dzięki czemu może być używana nawet w ciasnych pomieszczeniach. 

Rodzaje

  • Długa. Pojemna komoda, która posiada dużą ilość szuflad, półek i schowków. Wielkość takiego produktu nie pozwala na jego zastosowanie w małych pomieszczeniach.
  • Komoda-szafa. Efektownie wyglądający model, przypominający kredens. W takiej komodzie można przechowywać srebrne sztućce, komplety i inne piękne przedmioty, a także wykorzystać ją jako barek. Zazwyczaj umieszczana w salonie.
  • Komoda z lustrem. W swoim wyglądzie jest podobna do toaletki. Dodatkowo lustro optycznie powiększa przestrzeń pomieszczenia. Taką komodę można postawić zarówno w salonie, jak i w sypialni.
  • Komoda z deską do prasowania. Posiada rozkładaną deskę, umożliwiającą prasowanie rzeczy. Taki wariant jest odpowiedni dla małych pomieszczeń.
  • Komoda-transformator. Pozwala na zmianę jej kształtu i przeznaczenia. Komoda transformatorowa oszczędza miejsce w pokoju i jest najlepszym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń.

Wymiary

Wielkość komody zależy od wymiarów pomieszczenia, umiejscowienia produktu oraz ilości rzeczy, które mają być przechowywane w danym modelu. Duża komoda w małym pokoju i mała w przestronnym będą dysonowały z otoczeniem.

Jeśli komoda będzie zainstalowana blisko ściany, jej wielkość może być dowolna. Jeśli model będzie stał obok innych mebli lub będzie stał w rogu, należy zmierzyć wolną przestrzeń. Należy wziąć pod uwagę obecność cokołu, szuflady i komody o rozpiętości drzwi, które będą wymagały dodatkowej wolnej przestrzeni.

Dlatego, aby nie pomylić się z wymiarami przy wyborze komody, należy zmierzyć odległość od krawędzi otwartych drzwi do tylnej części produktu. Pożądane jest, aby wyniki były mniejsze od parametrów miejsca, w którym planujemy zainstalować model. Taki produkt zamówisz w internecie w sklepie SFMeble, który posiada w ofercie takie produkty.

Na wielkość komody ma również wpływ jej przeznaczenie. Dopracowany model, który pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną, ma niewielkie rozmiary. To samo dotyczy mebli do przechowywania drobnych przedmiotów. Komoda przeznaczona do przechowywania bielizny, ubrań, książek i innych rzeczy będzie znacznie większa.

W celu prawidłowego rozmieszczenia akcentów we wnętrzu przez komodę, należy wybrać optymalny stosunek między wysokością pomieszczenia a wysokością mebli. Do pokoju z niskim sufitem potrzebna jest komoda wąska i wysoka, natomiast do pokoju z wysokim sufitem lepszy jest model szeroki i niski.