Aby odpowiednio oświetlić kuchnię, z pewnością przyda się lampa sufitowa. Wybierz ją mając na uwadze wysokość sufitu i wielkość pomieszczenia. Do niższych sufitów polecamy klasyczne lampy sufitowe. Jeśli nie masz problemów z wysokością sufitu, możesz teraz kupić bardzo popularne żyrandole LED. Można je umieścić zarówno nad stołem jadalnym, jak i nad kuchenką, blatem kuchennym czy ladą barową. Do głównej lampy sufitowej można dodać inne rodzaje oświetlenia (może być ich więcej niż jedno). Taśmy LED idealnie nadają się do oświetlenia blatu kuchennego. Są potężne, więc dużo świecą, a jednocześnie zużywają mało prądu i zajmują mało miejsca. Reflektory LED są często wykorzystywane do podświetlania półek ściennych i wnęk. Bardzo często są one regulowane, więc można je dowolnie obracać.
Wystrój a oświetlenie w kuchni
Jest tak wiele różnych rodzajów mebli kuchennych, tak wiele wzorów. Jedni lubią klasycznie i schludnie, inni żywo i przytulnie. Znalezienie idealnie pasującej lampy do kuchni nie jest łatwym zadaniem i w dużej mierze zależy również od indywidualnego gustu. Przedstawiamy zatem dwa główne style i pasujące do nich lampy. Supernowoczesna kuchnia – tutaj znajdziemy meble o prostych liniach z frontami na wysoki połysk. Wszystko jest minimalistyczne i praktyczne. Pokój może być otwarty na część dzienną i może mieć również szafkę kuchenną jako powierzchnię roboczą. Z taką kuchnią dobrze komponuje się lampa o wyrazistych, pozbawionych ozdobników kształtach. Popularne są kuliste lub kanciaste klosze w chłodnych lub kontrastowych kolorach, takich jak czerń, biel, srebro, złoto czy miedź. Jednak można też postawić na akcent w postaci lampy kuchennej w jasnych kolorach, takich jak czerwony czy niebieski. Tutaj swoje miejsce mają takie materiały jak metal, szkło, plastik czy półprzezroczyste do nieprzezroczystych tkaniny. Kuchnia retro – wszystko jest tu dozwolone. Meble pochodzą ze wszystkich epok, są kolorystycznie wymieszane i tworzą żywą, osobliwą atmosferę. Takie kuchnie błyszczą mieszanką materiałów i stylów, ale często używa się w nich dużo drewna. Idealna lampa kuchenna może tutaj obrać dwa kierunki. Albo wybierasz nowoczesną wersję jako oazę spokoju, albo podnosisz styl i idziesz w kierunku zabawnej lampy. W zależności od stylu, nie ma ograniczeń co do kolorów i materiałów. Można pozostać w klasycznych zakresach (czerń, biel, srebro, złoto, metal, szkło matowe, abażury z tkaniny). Ale możesz również użyć szalone kolory i wzory. Tak czy inaczej, lampy wiszące i kinkiety bardzo dobrze pasują do tego stylu kuchni. Jeśli chcesz uzyskać odpowiedni klimat retro, możesz również wybrać lampy sufitowe z wentylatorem. Oświetlenie w kuchni w różnych stylach możemy dobrać m.in. na https://www.elampy.pl/lampy-do-kuchni
Jakie oświetlenie w kuchni?
Każda kuchnia potrzebuje odpowiedniego oświetlenia podstawowego w postaci jednej lub kilku opraw sufitowych. Te źródła światła zapewniają rozproszone światło i wystarczającą jasność do wykonywania ogólnych czynności. To, jak silne powinno być oświetlenie podstawowe, zależy od jasności pomieszczenia: wpływa na to położenie kuchni i wyposażenie kuchni. Często do podstawowego oświetlenia kuchni stosuje się zintegrowane spoty sufitowe lub nawet systemy napięciowe, które dobrze oświetlają pomieszczenie. Praktyczne są również lampy sufitowe z kilkoma miejscami, które można elastycznie obracać i optymalnie dotrzeć do każdego miejsca w kuchni. Inną opcją są taśmy LED: te ekonomiczne źródła światła mogą być wykorzystywane na wiele sposobów i zapewniają bardzo przyjemne, jasne oświetlenie pośrednie. Oświetlenie punktowe nad blatami roboczymi. Krojenie, gotowanie, zmywanie – do wszystkich czynności kuchennych potrzebne jest jasne światło. Do rozszyfrowania przepisów, dekorowania tortów czy usuwania smug tłuszczu podstawowe oświetlenie sufitowe czasami po prostu nie wystarcza. Nad płytą grzewczą, zlewem i blatami roboczymi należy zaplanować jasne oświetlenie punktowe, najlepiej w postaci reflektorów podszafkowych. Instalując takie reflektory wpuszczane, należy zwrócić uwagę, aby szafki i ludzie nie rzucali cieni na powierzchnie robocze. Oświetlenie punktowe do zabudowy powinno być brane pod uwagę już na samym początku planowania kuchni.