Jak wybrać lustro okrągłe?

W starożytności nie posiadano luster, a zamiast nich używano przedmiotów z gładko polerowanego metalu – np. srebra, brązu czy ołowiu. Rozwiązanie to praktykowane było przez setki lat, a technologię wytwarzania szklanych tafli odkryli dopiero Rzymianie. Technika ta trafiła do Europy w XIII wieku i od tamtej pory lustra są powszechnie dostępne. Obecnie szczególną popularnością cieszą się modele o okrągłym kształcie, które idealnie pasują do wielu stylów aranżacyjnych.

Uniwersalna dekoracja

Okrągłe lustra doskonale spełniają funkcje dekoracyjne, przez co często stosuje się je na ścianach zamiast plakatów czy obrazów. Umiejętnie wykonany kolaż może urozmaicić aranżację przedpokoju, który stanie się dzięki temu nieco większy. Taka galeria doskonale sprawdza się także do zamaskowania pustej przestrzeni w salonie lub sypialni, np. nad łóżkiem lub nad sofą. Intrygujący efekt można uzyskać, umieszczając na jednej ścianie lustra o różnym kształcie i różnej wielkości. Ich wymiary warto jednak staranie dobrać do parametrów pomieszczenia, aby go nadmiernie nie przytłoczyć. Lustro powinno być jedynie dodatkiem, który optycznie wzbogaci wnętrze. Modele okrągłe nie mogą też posiadać zbyt dużej szerokości – w większości przypadków wystarczy takie, którego szerokość nie przekroczy jednego metra. Warto też pamiętać o względach praktycznych. Lustro odbija światło padające na jego powierzchnię z lamp lub od strony okna, dlatego należy znaleźć odpowiednią lokalizację dla tego elementu wystroju.

lustra

Do każdej aranżacji i stylistyki

Lustra występują w wielu różnych kształtach, jednak to właśnie okrągłe cieszą się szczególną popularnością. Dotyczy to nie tylko tych najmniejszych, przeznaczonych np. do makijażu. Ozdobne lustra wieszane na ścianach mogą być dekorowane motywami florystycznymi, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w pomieszczeniu urządzonym w stylu romantycznym. Okrągła rama w kolorze białym lub niebieskim o prostej strukturze może być efektownym dodatkiem do pokoju w stylu marynistycznym. Masywne i duże ramy w kolorze srebrnym stanowią natomiast doskonałe uzupełnienie wnętrza w stylu glamour, np. łazienki. Ramy złote idealnie współgrają z kolei ze stylem pałacowym, który kojarzy się z prestiżem i bogactwem. Modele pozbawione ramek można natomiast zawiesić na aksamitnych tasiemkach.