Jak wybrać środki do czyszczenia kuchenek i piekarników?

Wybór środków do czyszczenia kuchenek zależy od rodzaju powierzchni i stopnia zabrudzenia. Niewłaściwy środek czyszczący może zniszczyć powierzchnię, powodując, że straci ona swój wygląd przez zarysowania i zapchane zabrudzenia. Przyjrzyjmy się, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia do czyszczenia płyt kuchennych.

Skład środków czyszczących

plyn do podlug lawendaŚrodki do sprzątania domu dzielą się na ścierne i nieścierne. Te pierwsze zawierają stałe nierozpuszczalne substancje (kreda, węglan wapnia itp.), które usuwają brud. To znaczy, że czyszczenie odbywa się mechanicznie. Do ściernych środków czyszczących należą wszystkie proszki oraz niektóre środki czyszczące w postaci pasty i żelu. Większość środków do czyszczenia kuchenek i piekarników nie ma właściwości ściernych. Oznacza to, że dzięki swojemu składowi rozpuszczają brud. Zawarte w nich składniki aktywne to:

  • Środki powierzchniowo czynne: rozpuszczają tłuszcze i oleje.
  • Naturalne kwasy: usuwają rdzę i osady z soli.
  • Rozpuszczalniki organiczne (alkohol, gliceryna): usuwają osady węglowe.
  • Alkalia: Skutecznie rozpuszcza uporczywe plamy z tłuszczu.
  • Środki wybielające: usuwają sadzę i dezynfekują powierzchnię.

Jeśli chcesz usunąć tłuszcz i sadzę z kuchenki lub piekarnika, wybierz alkaliczny środek czyszczący. Im wyższy procent ługu, tym skuteczniejszy będzie środek czyszczący. Jednak będzie to miało również negatywny wpływ na Twoje ręce, więc upewnij się, że nosisz rękawice podczas obsługi pieca lub piekarnika. Jeśli musisz usunąć rdzę lub smugi ze stali nierdzewnej, użyj kwaśnego środka czyszczącego. Możesz również użyć go do czyszczenia kranów łazienkowych, aby uzyskać błyszczące wykończenie. W internecie w sklepie Clovin kupimy profesjonalne środki do sprzątania domu z dobrym składem.

Postać środków czyszczących

Pod względem formy, produkty występują w następujących postaciach:

  • żele;
  • pasty;
  • spraye;
  • proszki.

Należy zauważyć, że spraye mają najniższe zużycie. Dzięki rozpylaczowi środek czyszczący można szybko i równomiernie rozprowadzić po powierzchni. Jest to szczególnie przydatne w piekarniku, do którego dostęp jest ograniczony. Ta opcja nie jest jednak odpowiednia dla alergików — cząsteczki sprayu mogłyby dostać się do dróg oddechowych.