Jaki materiał obiciowy sprawdzi się na sofie w salonie?

Sofa rozkładana do salonu najpewniej będzie stała w centralnym jego punkcie. Stanie się miejscem wypoczynku, spożywania posiłków i dziecięcych zabaw. To wszystko może sprawić, że szybko pojawią się na niej pierwsze plamy i zabrudzenia. Dlatego wybrać materiał obiciowy, który łatwo wyczyścić, a na którym nieduże plamy nie będą rzucać się w oczy.

Jaki rodzaj obicia wybrać?

Najtrwalsza będzie sofa wykonana ze skóry. To spory koszt, ale przy zachowaniu zasad czyszczenia i konserwacji zachowa świetny wygląd przez lata.

Sporo popularnością cieszą się kanapy obite welurem. Ten materiał jest miły w dotyku i odporny na przetarcia. Stosunkowo łatwo można go wyczyścić przy pomocy tradycyjnych środków chemicznych.

Zabrudzenia równie łatwo da się usunąć z kanapy obitej tkaniną szenilową. Nie trzeba prać całej sofy, wystarczy wyczyszczenie plamy i wysuszenie jej suszarką, by nie pojawiły się zacieki.

Jaki powinien być kolor obicia rozkładanej sofy w salonie?

W wypadku kanapy w jasnym kolorze, będzie na niej widać każdą plamę, kurz, czy resztki materiałów. Przy sofie w takim kolorze warto wybrać skórę lub ekoskórę. O taki materiał trzeba dbać, by nie pękał, ale można łatwo pozbyć się plam.

Krwistoczerwone, musztardowe, czy niebieskie kanapy mogą świetnie wyglądać w eklektycznym wnętrzu. Jednak intensywny kolor może szybko się znudzić albo przestać pasować do salonu po kolejnym malowaniu. Lepiej kupić kolorowe poduszki albo koc. Kanapa może mieć wtedy stonowany kolor.

Najbardziej uniwersalne i bezpieczne, zwłaszcza przy dzieciach, będą sofy w odcieniach szarości. Szara sofa rozkładana (zobacz taki model) nie musi być nudna – można zdecydować się na oryginalny kształt albo duże i wzorzyste poduchy.