Stoły ogrodowe – typy i rodzaje

Stoły ogrodowe to nieodłączny element udanego spotkania towarzyskiego na świeżym powietrzu. Zróżnicowane materiały użyte do produkcji poszczególnych modeli pozwalają dobrać taki egzemplarz, który idealnie wpasuje się do przydomowej stylistyki, a dużo gama dostępnych rozmiarów umożliwia dopasowanie wymiarów stołu do indywidualnych potrzeb. 

Rodzaje stołów ogrodowych

Surowiec, który został użyty do produkcji danego stołu, nie tylko w istotny sposób definiuje jego wygląd, ale również ma znaczący wpływ na poszczególne parametry. Stoły ogrodowe najczęściej są wykonywane z takich materiałów jak:

  • drewno, które wyróżnia się przede wszystkim świetnym wyglądem. Drewniane stoły ogrodowe bardzo często posiadają możliwość złożenia, co znacząco ułatwia ich przechowywanie. Wymagają jednak regularnej impregnacji specjalnymi środkami.
  • metal, charakteryzujący się dużą trwałością, solidnym wykonaniem oraz stosunkowo dużą wagą, która poprawia stabilność stołu. Trzeba jednak zwracać uwagę na stan powłoki zabezpieczającej – jeżeli warstwa ulegnie uszkodzeniu, na niektórych elementach może pojawić się korozja. 
  • tworzywa sztuczne, czyli rozwiązanie gwarantujące świetną odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz cechujące się niską wagą. Dodatkowo niektóre rodzaje tworzywa sztucznego, jak chociażby technorattan, charakteryzują się również świetnym wyglądem.
  • szkło, które jest najczęściej używane do produkcji blatów. Szklane elementy są łatwe w czyszczeniu, ale wymagają szczególnej uwagi, ponieważ stosunkowo łatwo mogą ulec poważnemu uszkodzeniu. 
  • kamień, który mimo mniejszej popularności, jest jednym z najlepiej wyglądających materiałów. Kamienne sprawdzone stoły ogrodowe są bardzo solidne i świetnie znoszą nawet bardzo wymagające warunki. Niestety ich duża waga uniemożliwia wygodny transport. 

Jaki kształt wybrać?

Kształt stołu ogrodowego to kwestia całkowicie indywidualna. Na rynku dostępne są zarówno produkty w formie okręgu, jak i stoły prostokątne czy kwadratowe. Blaty okrągłe będą z reguły nieco mniejsze niż blaty prostokątne oraz będą zajmować więcej miejsca w porównaniu do blatów kwadratowych.

Rozwiązaniem, które pomieści największą liczbę osób będzie stół ogrodowy oparty na bazie prostokąta. Regularne kształty umożliwią bardzo łatwe i wygodne dopasowanie konkretnego egzemplarza do przeznaczonego dla niego miejsca na działce.